poniedziałek, 4 maja 2015

Trzynastka Pendergasta

(Seria z Pendergastem), a.: Douglas Preston i Lincoln Child

Wstęp:

Wyobrażacie sobie napisać powieść?
OK. Jesteście w stanie.
A czy wyobrażacie sobie napisać powieść w duecie z kimś?

Ciągle zastanawiam się jak to się robi.
Spotykasz się z kimś u niego lub u siebie i piszecie? Jak jednemu z Was zabraknie sił lub chęci to się rozchodzicie i spotykacie następnego dnia, czy może każdy z Was pisze po kawałku w zaciszu własnego domu, gabinetu, czy gdzie mu się żywnie podoba?
A może każdy ma przydzielone zadania? Jeden wymyśle postaci i miejsca, drugi zajmuje się akcją i opisywaniem jej?

Chyba bym tak nie potrafił.
Tym bardziej jestem pod olbrzymim wrażeniem ludzi, którzy tym się zajmują, w dodatku im to wychodzi.

Preston i Child to amerykański duet.
Każdy z nich co jakiś czas wydaje swoje solowe książki, głównie jednak działają w dwójkę i w ten sposób napisali już 21 powieści (jedna z nich jeszcze oczekuje na publikację w Polsce).
13 z nich to książki, które łączy postać jednego bohatera. 

Aloysius X. L. Pendergast jest agentem FBI i... no cóż, dziedzicem fortuny. Wykształcony, bystry, inteligentny, posiadający wiele specjalnych zdolności.
Czesto przyrównuje się go do Sherlocka Holmesa. 
Ja powieści z tym drugim czytać nie potrafię.
No, wiem... to klasyka kryminału... no ale nie, nie.

Powieści z Pendergastem w kolejności chronologicznej:

 1. Relikt
 2. Relikwiarz
 3. Gabinet osobliwości
 4. Martwa natura z krukami
 5. Siarka
 6. Taniec śmierci
 7. Księga umarłych
 8. Krąg ciemności
 9. Kult
 10. Granice szaleństwa
 11. Bez litości
 12. Dwa groby
 13. Biały ogień

1. Relikt:

Treść (z okładki):

"Już tylko kilka dni pozostało do inauguracji wystawy o przesądach i wierzeniach w znanym i popularnym nowojorskim Muzeum Historii Naturalnej. Nagle dochodzi w nim do serii brutalnych i dziwacznych morderstw. Podejrzewa się, ze zabójca nie jest istotą ludzką. Jak wygląda bestia, skąd pochodzi i jak dostałą się do muzeum? Czy uda się uniknąć masakry na uroczystym otwarciu wystawy?"

Notka:

- tytuł oryginału: Relic
- wydawnictwo: G+J książki
- rok wydania: 1995
- rok wydania mojego egzemplarza: 2008
- liczba stron: 444

2. Relikwiarz:

Treść (z okładki):

"Policyjni nurkowie znajdują dwa szkielety pogrzebane głęboko w mule na dnie rzeki opływającej Manhattan. Margo Green, kustosz Muzeum Historii Naturalnej, zostaje poproszona o pomoc w śledztwie. Wkrótce przekonuje się, że potrzebna jest nie tylko do rutynowej ekspertyzy antropologicznej. Przyczyną wezwania Margo jest coś, o czym ona sama usiłuje zapomnieć: jej zeszłoroczne doświadczenia, kiedy to polowała na przerażającą bestię zagubioną w piwnicznych korytarzach muzeum. A wszystko dlatego, że szkielety zdradzają nie tylko ślady wynaturzonych czynów, ale i zniekształcenia, wskazujące jednoznacznie, iż przebudził się drzemiący od dawna potwór."

Notka:

- tytuł oryginału: Reliquary
- wydawnictwo: G+J książki
- rok wydania: 1997
- rok wydania mojego egzemplarza: 2008
- liczba stron: 520

3. Gabinet osobliwości:

Treść (z okładki):

"Podczas prac rozbiórkowych w Dolnym Manhattanie robotnicy dokonują w jednej z piwnic szokującego odkrycia - znajdują szczątki kilkudziesięciu osób poćwiartowanych ponad sto lat temu przez nieznanego masowego zabójcę. Okazuje się, iż budynek był niegdyś siedzibą jednego z popularnych w XIX wieku gabinetów osobliwości, miejsc tłumnie odwiedzanych przez widzów spragnionych niezwykłości i okropieństw. Śledztwo, w trakcie którego agenta FBI Pendergasta wspomagać będą młoda archeolog Nora Kelly oraz Bill Smithback, dziennikarz New York Timesa, poprowadzi bohaterów z centrum Manhattanu do zakurzonych archiwów muzealnych. Według odnalezionych zapisków u schyłku XIX wieku działał w Nowym Jorku szalony lekarz, który dokonywał przerażających eksperymentów medycznych na ludziach. Teraźniejszość jednak okazuje się równie groźna jak przeszłość, w miarę postępów śledztwa bowiem miastem wstrząsa fala niewyobrażalnie okrutnych zabójstw, łudząco podobnych do tych sprzed ponad stu lat. Koszmar powrócił..."

Notka:

- tytuł oryginału: The Gabinet of Curiosities
- wydawnictwo: Zysk i s-ka
- rok wydania: 2002
- rok wydania mojego egzemplarza: 2005
- liczba stron: 626

4. Martwa natura z krukami:

Treść (z okładki):

"Martwa natura z krukami to już czwarta po Relikcie, Relikwiarzu i Gabinecie osobliwości powieść z niezwykłym, obdarzonym dedukcyjnym umysłem jak Sherlock Holmes, agentem specjalnym Pendergastem w roli głównej. Po traumatycznych wydarzeniach opisanych w Gabinecie osobliwości, agent Pendergast przyjeżdża z Nowego Orleanu do Medicine Creek, sennej zdawałoby się miejscowości na rubieżach stanu Kansas. Cichym miasteczkiem, oddalonym od najbliższej metropolii o prawie trzysta kilometrów, nagle wstrząsa seria przerażających morderstw. Dodatkowym szokiem dla niewielkiej społeczności jest fakt, iż znajdowane ciała ofiar są potwornie okaleczone i dziwacznie upozorowane. Tropy, jakimi podąża agent Pendergast, naprowadzają go na mroczne sekrety, jakie skrywa z pozoru spokojne Medicine Creek..."

Notka:

- tytuł oryginału: Still Life with Crows
- wydawnictwo: Zysk i s-ka
- rok wydania: 2003
- rok wydania mojego egzemplarza: 2005
- liczba stron: 554

5. Siarka:

Treść (z okładki):

"Cieszący się złą sławą krytyk sztuki Jeremy Grove zostaje znaleziony martwy we własnym domu, w zamkniętym od wewnątrz pokoju. Ślad kopyta wypalony na deskach podłogi i zapach siarki sugerują, że to dzieło diabła. Agent specjalny FBI Pendergast wraz z oficerem policji D'Agostą nie wierzą w ingerencję sił nadprzyrodzonych i zaczynają prowadzić intensywne śledztwo. W pogoni za mordercą przenoszą się ze współczesnego Nowego Jorku do owianych tajemnicą Włoch."

Notka:

- tytuł oryginału: Brimstone
- wydawnictwo: G+J książki
- rok wydania: 2004
- rok wydania mojego egzemplarza: 2004
- liczba stron: 576

6. Taniec śmierci:

Treść (z okładki):

"Nieznany sprawca w okrutny sposób morduje przyjaciół agenta specjalnego FBI Pendergasta. Podejrzanym jest jego brat Diogenes. Przez wiele lat pracował nad planem zbrodni doskonałej. Prowadzący śledztwo porucznik Vincent D'Agosta ma zaledwie siedem dni na odnalezienie Diogenesa, który nie zawaha się przed popełnieniem kolejnego morderstwa. Czy zdoła powstrzymać szalonego geniusza?"

Notka:

- tytuł oryginału: Dance of Death
- wydawnictwo: G+J książki
- rok wydania: 2005
- rok wydania mojego egzemplarza: 2006
- liczba stron: 606

7. Księga umarłych:

Treść (z okładki):

"Diogenes zwraca skradzioną nowojorskiemu Muzeum Historii Naturalnej kolekcję diamentów... roztrzaskanych w drobny pył. By odwrócić uwagę od skandalu, dyrekcja muzeum decyduje się na udostępnienie publiczności egipskiego grobowca Senefa. Kiedy trwają przygotowania do wielkiej gali otwarcia ekspozycji, rozpoczyna się seria zabójstw i ożywają plotki o starożytnej klątwie. Według niej wszyscy, którzy wejdą do środka grobu, dostaną obłędu. Katastrofalna uroczystość otwarcia unikatowej wystawy to zaledwie jeden z etapów ostatecznej rozgrywki pomiędzy dwoma braćmi, agentem FBI Pendergastem i Diogenesem. Tylko jeden z nich wyjdzie żywy z tej konfrontacji."

Notka:

- tytuł oryginału: The Book of the Dead
- wydawnictwo: G+J książki
- rok wydania: 2006
- rok wydania mojego egzemplarza: 2006
- liczba stron: 528

8. Krąg ciemności:

Treść (z okładki):

"Trudno o bardziej przerażającą sytuację niż rejs oceanicznym liniowcem, na pokładzie którego grasuje seryjny zabójca. Podążając tropem bezcennego artefaktu, wykradzionego z niedostępnego tybetańskiego klasztoru, agent FBI Aloysius Pendergast i jego wychowanica Constance Green wypływają supernowoczesną Britanią w dziewiczy rejs. Zabójstwa, które zaczynają się wkrótce po opuszczeniu portu potwierdzają najgorsze podejrzenia Pendergasta - złodziej znajduje się na pokładzie. Ale jak go odnaleźć pośród tysięcy pasażerów? Dlaczego kapitan Britanii kieruje statek prosto na rafy, ku pewnej zgubie? Czy on także miał kontakt z złowrogim Agozyenem, którego kształt i wygląd pozostają zagadką? Kto ocali pasażerów zmierzających wprost do piekła na okręcie ogarniętym paniką?"

Notka:

- tytuł oryginału: The Wheel of Darkness
- wydawnictwo: Albatros
- rok wydania: 2007
- rok wydania mojego egzemplarza: 2009
- liczba stron: 424

9. Kult:

Treść (z okładki):

"Agent specjalny Pendergast i porucznik D'Agosta z nowojorskiej policji próbują wyjaśnić zagadkę zbrodni, która nie miała prawa się wydarzyć. Dziennikarz Bill Smithback zostaje zamordowany przez człowieka , który według wszelkich danych zginął dziesięć dni przed dokonaniem zabójstwa. Po dziennikarzu przychodzi kolej na jego żonę, którą prześladuje identyczny osobnik wyglądający jak żywy trup. Zaplanowana mistyfikacja, czy działanie sił nadprzyrodzonych? Śledztwo prowadzi obu detektywów do Ville - ukrytej w ostatnim dzikim zakątku Manhattanu enklawy wyznawców kultu voodoo. Jej mieszkańcy parają się czarną magią, praktykują krwawe rytuały, podczas których składają ofiary ze zwierząt. Działalność sekty napiętnował Smithback w ostatnim artykule. Czy dlatego został zabity? Czy sekta z Ville używa zombie do eliminowania swoich wrogów? Rośnie liczba ofiar, morderstwa popełniane są w biały dzień, na oczach innych ludzi. W podziemiach Ville Pendergast odkrywa coś, co pozwoli mu rozwikłać misterną intrygę uknutą przez prawdziwego geniusza zbrodni..."

Notka:

- tytuł oryginału: Cemetery Dance
- wydawnictwo: Albatros
- rok wydania: 2009
- rok wydania mojego egzemplarza: 2012
- liczba stron: 464

10. Granice szaleństwa:

Treść (z okładki):

"Wraz z porucznikiem D'agostą Pendergast rozpoczyna śledztwo, by wyjaśnić tajemniczą śmierć żony. Badając przeszłość, odkrywa zdumiewające sekrety, które Helen chciała przed nim zataić. Okazuje się, że miała obsesję na punkcie słynnego XIX-wiecznego malarza i przyrodnika Johna Jamesa Audubona i desperacko poszukiwała jego zaginionego dzieła, Czarnego Obrazu.
Agent zapuszcza się coraz głębiej w gąszcz zagadek, których rozwiązanie znajduje na odległych bagnach Luizjany. Najtrudniejsze jednak pytanie, na które poszukuje odpowiedzi, dotyczy jego żony. Kim była kobieta, którą poślubił?"

Notka:

- tytuł oryginału: Fever Dream
- wydawnictwo: G+J książki
- rok wydania: 2010
- rok wydania mojego egzemplarza: 2012
- liczba stron: 524

11. Bez litości:

Treść (z okładki):

"Agent specjalny Pendergast kontynuuje swoją prywatną krucjatę. Odkrył, że śmierć jego żony przed dwunastoma laty w Afryce, podczas polowania na lwa ludojada, nie była nieszczęśliwym wypadkiem. Podąża tropem kolejnych osób zamieszanych w tę sprawę. Ujawnia nowe wątki i szerszy kontekst całej historii, która może łączyć się z mglistą przeszłością Helen i jej brata Judsona. Pendergast nie zawaha się przed niczym, aby poznać prawdę o śmierci żony, prawdę, która zaprowadzi go na szkockie moczary i do zapomnianego grobu kobiety, o której istnieniu nie miał dotąd pojęcia."

Notka:

- tytuł oryginału: Cold Vengeance
- wydawnictwo: G+J książki
- rok wydania: 2011
- rok wydania mojego egzemplarza: 2013
- liczba stron: 444

12. Dwa groby:

Treść (z okładki):

"Agent Pendergast podąża śladem Przymierza, tajnej organizacji, która uprowadziła jego żonę tuż po ich ponownym spotkaniu po latach. Kierowany żądzą zemsty agent specjalny FBI nie zawaha się przed niczym, by poznać prawdę o kobiecie, którą kochał - i utracił - oraz zemścić się na ludziach, którzy odebrali mu wszystko.
W tym celu musi udać się do Brazylii, w ostępy niebezpiecznej puszczy i odnaleźć tajemnicze miasteczko. Zamieszkują je potomkowie nazistów i ofiary sekretnych, mrożących krew w żyłach eksperymentów prowadzonych po II wojnie światowej przez dawnych hitlerowskich oprawców, w tym doktora Mengele. Od powodzenia samotnej misji Pendergasta zależy nie tylko los jego samego, lecz przyszłego porządku całego świata."

Notka:

- tytuł oryginału: Two Graves
- wydawnictwo: G+J książki
- rok wydania: 2012
- rok wydania mojego egzemplarza: 2013
- liczba stron: 616

13. Biały ogień:

Treść (z okładki):

"Corrie Swanson, podopieczna agenta Pendergasta, natrafia na trop seryjnego morderstwa sprzed lat, wstydliwej historii powiązanej z gorączką srebra w górach Kolorado. Łącząc ze sobą poszczególne tropy, odnajduje coś, co może zagrozić jej życiu, tajemnicę tak groźną, że pewni ludzie będą chcieli uciszyć Corrie. Tym razem nawet sam agent Pendergast, zajęty poszukiwaniem ostatniego opowiadania o Sherlocku Holmesie oraz grasującego w ekskluzywnym kurorcie piromana-sadysty, może nie zdążyć jej pomóc."

Notka:

- tytuł oryginału: White Fire
- wydawnictwo: Burda książki
- rok wydania: 2013
- rok wydania mojego egzemplarza: 2014
- liczba stron: 496


Moje zdanie:

Książki tych dwóch autorów czytam od lat.
Jak tylko nowa część ukazuje się w księgarni, to biegnę i kupuję.
Dla mnie to czysta przyjemność.
Kiedyś się wciągnąłem i już nie puściło.

Z taką może jedną małą uwagą, że nie czytałem serii w kolejności chronologicznej, bo albo nie było wcześniejszych albo... zawsze coś.

Moja kolejność wyglądała następująco:

Siarka -> Taniec śmierci -> Księga umarłych   ---   trylogia Pendergasta,
-> Gabinet osobliwości -> Martwa natura z krukami,
-> Relikt -> Relikwiarz -> Krąg ciemności -> Kult,
-> Granice szaleństwa -> Bez litości -> Dwa groby   ---   trylogia Helen,
-> Biały ogień.

Gdybym miał wybór, bez wahania czytałbym w kolejności chronologicznej. Tak wole i już.
Jednakże wydaje mi się, że seria ta nie urzekłaby mnie tak bardzo, jak to się stało, dlatego też zalecam czytanie po mojemu. Jest lepiej.

Z zażaleń do autorów: nie wchodźcie na fantastykę, której nie możecie się oprzeć - jak widzę.

Bo tak, właśnie, moi drodzy czytelnicy, Preston i Child co jakiś czas wrzucą wątek nierealny.
Po co? Żeby dodać pikanterii? Zaciekawić? Poszerzyć grono odbiorców? Nie mam pojęcia, ale jest to całkiem kiepski pomysł, bo ich książki mają wartość jako kryminały. Jako kryminalne fantasy - tracą ją... trochę.

Dlatego też... jeszcze jeden podział:

Kryminały: Martwa natura z krukami, Siarka, Taniec śmierci, Księga umarłych, Granice szaleństwa, Bez litości, Dwa groby i Biały ogień.

Kryminalne fantasy: Relikt, Relikwiarz, Gabinet osobliwości, Krąg ciemności i Kult.

Informacyjnie:

Na podstawie pierwszej części serii "Reliktu", nakręcono film. 
Scenariusz znacznie różni się od powieści (nie ma głównego bohatera!!!) i zapewne z tego powodu film to cholerny gniot.
Rozczarowujący od początku do końca.
No, ale jest.

Ocena:

7/10

Za wątki fantastyczne odejmuję 1 punkt.
Za to, że ostatnie części nie były tak dobre jak poprzednie odejmuję drugi.
Zapewne dałbym 8, bo uwielbiam tą serię, ale chciałem być szczery, tak więc: 7.
Brak komentarzy :

Prześlij komentarz